Smart Lab Sibiu (Piața Mică nr. 22) și-a deschis activitatea
![Smart Lab Sibiu (Piața Mică nr. 22) și-a deschis activitatea Smart Lab Sibiu (Piața Mică nr. 22) și-a deschis activitatea](https://sibiu.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2023/04/Smart-Lab-Sibiu-e1682421834744-1024x682-599x351.jpg)
Sibienii pot beneficia gratuit de facilitățile acestui laborator, creat de Primăria Sibiu în parteneriat cu Asociația INACO, compania Shape Robotics și Samsung România: display interactiv, computere de ultimă generație, roboți programabili, o imprimantă și un scanner 3D, creioane pentru desene 3D, ochelari VR și un sistem de videoconferință alcătuit dintr-o cameră 4K și un sistem de sunet profesional.
Săptămâna aceasta s-au înscris peste 20 de grupuri de elevi, ca activitate în „Săptămâna Altfel”.
Din 28 aprilie se deschid înscrierile pentru toți sibienii cu vârsta peste 8 ani.